Téma: [SPOILER] Kibeszélő

Ez a téma szolgál Az Idő Kerekével kapcsolatos spoilereket is tartalmazó beszélgetésekre, így csak azok böngésszenek tovább, akik már olvasták a befejező köteteket. Kérjük, az ilyen témákat a sima Beszélgető topicban mellőzzétek.

"Itt vagyok, mint egy százszor elhajított kő."

Hozzászólás: [SPOILER] Kibeszélő

Akkor hát befejeződött a történet. Nekünk magyaroknak is. Köszönöm Delta Vision.
Nagyon vártam már a végét, de sajnálom is, hogy befejeződött. Én csak 15 éve olvasom a sorozatot, de el tudom képzelni, hogy mit jelentett a tavalyi befejezés azoknak, akik 1990-ben kezdték a sorozatot olvasni.
Robert Jordan halálakor biztos voltam benne, hogy sose tudjuk meg mi a vége. Esetleg a kiadó valakivel befejezteti, de az nem olyan. Nem amit Jordan kitalált.
Aztán megtudtam, hogy halálos betegen is mindent megtett, hogy meglegyen a befejezés. Ehhez szerintem hatalmas lelkierő kellett. Minden tiszteletem az övé.
Brandon Sanderson persze nem Robert Jordan, de úgy érzem nagy tisztelettel nyúlt a műhöz. Így ha más is írta meg végül, mégis csak Jordan történetét mesélte el. Nekem mindhárom Sanderson által írt rész egyébként nagyon tetszett.
Olvasás közben magával ragadott a Fény emlékezete is, de lassan egy héttel az elolvasása után nem csak a nyitva maradt kérdések foglalkoztatnak.

SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

Ami megválaszolatlan:
- hogy a fenébe, és leginkább miért, cserélt testet Rand és Moridin
- mi lett Randból, hogy elvesztette a fókuszálás képességét, de elég csak rágondolnia, hogy meggyulladjon a pipája
- miért hagyja az a három nőszemély csak úgy elmenni? OK, hogy Elayne királynőként nem léphet le, Aviendhának biztos van valami tudós asszonyos dolga, na de Min? Persze Igazmondó lett, de nem saját jószántából, tehát annyira biztos nem akar maradni.

És a többi:
Mat, mint hatalmas hadvezér komolyan arra várt, hogy valaki elintézze Demandredet, hogy lehetősége nyíljon szétzúzni az árnyék seregeit? Ha igen, akkor meg honnan tudta, hogy mikor kell megnyitni a gátat, hogy a folyó vize kettévágja az ellenséges csapatokat? Vagy ez csak véletlen volt? Vagy csak a szokásos szerencséje és valójában minden reggel oda akarta idézni a Hátrándiakat?
Na mindegy. Igazából az Utolsó Csata nagyon tetszett, szóval most csak kötekedek  smile

Egyelőre ennyi. Ha még eszembe jut valami és lesz rá érkezésem még ideírom.

Köszönöm a kiadónak a sorozat befejezését. Személy szerint nekem tetszett a befejezés.
Csatlakozva az előttem szólóhoz, akad pár megválaszolatlan kérdés:
- hogyan cserélt testet Rand és Moridin
- mi lett Randból
- mi lett azzal a seachan próféciával, hogy az Újjászületett Sárkánynak le kell térdelnie a Kristálytrón előtt

Szívesen elolvasnék majd egy folytatást pár év múlva Robert Sanderson tollából, lehetné még bővíteni a világot is (Seachan kontinens, Shara stb.).

bokorbme írta:

- mi lett azzal a seachan próféciával, hogy az Újjászületett Sárkánynak le kell térdelnie a Kristálytrón előtt
(Seachan kontinens, Shara stb.).

Ebou Darban a kertben Tuonhoz vitték Randot, aki ismét szövetséget ajánlott a seanchanoknak. A tárgyalás (vita?) végén Rand letérdelt Tuon előtt és a kezét nyújtotta felé. Ekkor teljesült a prófécia, hiszen Tuon császárnő, övé a kristálytrón.

Rand és Moridint nem a teremtő cserélte meg? Mikor Rand kijött Shayol Ghulból a vállán hozta Moridint és ott volt szerintem az az öreg aiel nő, akivel Aviendha(?) találkozott a pusztában. Mondott is valami olyat hogy így lesz jó.

demandred írta:

Rand és Moridint nem a teremtő cserélte meg? Mikor Rand kijött Shayol Ghulból a vállán hozta Moridint és ott volt szerintem az az öreg aiel nő, akivel Aviendha(?) találkozott a pusztában. Mondott is valami olyat hogy így lesz jó.

Érdekes gondolat. A teremtő persze mindent megtehet. Ha elfogadjuk ezt, akkor a kérdés már csak az, hogy miért?

Viszonzásként, mert föláldozta volna magát az emberiségért? De nem lehet, hogy Alivia volt, és egyszerűen kitalált egy ilyen fonatot? Elvileg ő fog "segíteni Randnak meghalni". Ezt lehet úgy értelmezni, hogy segít elhitetni mindenkivel, hogy meghalt smile. Ami nekem kicsit fura, hogy Rand úgy ment be, hogy meghal. Ezzel szemben amikor felébredt, készen volt a ruhája és említette, hogy Aliviával megbeszélte a lovat, ruhát, pénzt meg ilyenek. Azaz valamikor a felébredés és a bemenetel között egyeztették a tervet. Ezért lehet, hogy Alivia és az aiel asszony egy és ugyanaz, talán egy Jann (ezt Sanderson fórumán olvastam).

Szerintem több idő is eltelt Rand Furatból való kijövetele és a távozása között, vagyis amíg lábadozott. Ebben az időben rendezhették el ezt a dolgot.

profeta írta:

Ami megválaszolatlan:
- hogy a fenébe, és leginkább miért, cserélt testet Rand és Moridin
- mi lett Randból, hogy elvesztette a fókuszálás képességét, de elég csak rágondolnia, hogy meggyulladjon a pipája

Itt sok mindenre választ lehet találni.
http://www.tor.com/blogs/2013/01/brando … om-torchat

Azonban a fenti kérdések még itt is homályosak maradnak. A pipa meggyújtásával kapcsolatban Sanderson sem tudja, hogy mit is akart Jordan, mivel mint kiderült, az epilogust még Jordan írta meg, amikor már tudta, hogy nem ő fogja befejezni a sorozatot.

Rand és Moridon testcseréjéről sem lehet sokat "hivatalos" forrásból megtudni, bár a net tele van találgatásokkal. Úgyhogy, ez - egyenlőre - megválaszolatlan marad.

anarion írta:

Azonban a fenti kérdések még itt is homályosak maradnak. A pipa meggyújtásával kapcsolatban Sanderson sem tudja, hogy mit is akart Jordan, mivel mint kiderült, az epilogust még Jordan írta meg, amikor már tudta, hogy nem ő fogja befejezni a sorozatot.

Rand és Moridon testcseréjéről sem lehet sokat "hivatalos" forrásból megtudni, bár a net tele van találgatásokkal. Úgyhogy, ez - egyenlőre - megválaszolatlan marad.

Azért, ha Jordan úgy írta meg az epilógust, hogy tudta más írja a befejezést, akkor nehezen hiszem, hogy semmi magyarázatot, jegyzetet nem hagyott a miértekről és hogyanokról.
Remélem hamarosan "előkerül" egy jegyzet, ami alapján felvilágosítanak minket.

Sziasztok!

Sikerült végére érnem a sorozatnak.
Tetszett az utolsó rész, de volt jobb könyvpáros is. Szomorúság fogott el, hogy véget ért eme remek sorozat.

Az utolsó részről:
Számomra túl sok volt a csata, nem az a finom, kiismerhetetlen sok szálon futó történet volt, mit a korábbi részeknél, ahol a történet háttere, a jellemfejlődés is kiemelt szerepet kapott.
Azok a kérdések, melyeket leírtatok bennem is felmerültek.

Nekem viszont még valami hiányzik, lehet elkerülte a figyelmem. A Kolompárok a dalt keresték, nem emlékszem, hogy megtalálták volna. 

Olyan jó lenne egy levezető kötet, ami az utolsó kötetet magyarázná, kiegészítené. Illetve tovább vinné, kivel mi történt, hogy alakul életük. Lehetne itt azért még meglepetéseket okozni. Továbbá mint, ahogy Asimov megírta az Alapítványát novella jelleggel felölelni a következő párezer évet és előkészíteni a következő világtörést, hogy egyértelmű legyen. A kerék mindig is forogni fog, soha nem áll le.

Üdv: TJ

Sziasztok!
Régen érkezett már ide hozzászólás, és nem ismertem ide benézni egészen máig; tegnap sikerült befejeznem a sorozatot.
Kb. 2013ban kezdtem neki, nem sokkal azután, hogy a Delta elkezdte újra kiadni, és az utolsó 3 könyv (6 kötet) megjelenése óta várt rám a polcon. Hát most vége.
A Sanderson könyvekről elmondhatom, hogy a Fellegek elején egy jó 10-15 oldal törte a szemem, annyira más Sanderson stílusa. Jordan 3 soros körmondatai után Sanderson 3 szavas tőmondatai nagyon furák voltak.
Ettől függetlenül azt hiszem, ez olvashatóbbá tette számomra a későbbiekben a történetet, és ezzel a 6 kötettel gyorsabban végeztem, mint előtte eggyel.
Aztán...
Hát itt azért érezhető, hogy Sanderson csak befejezett, és nem "megalkotta a történet végét", nekem pl. nagyon is hiányoztak a cour souvrák, hogy azokkal mi történt?
Ezen felül, az utolsó csata c. 200 oldalas fejezet elképesztően monstre műalkotás, külön könyv a könyvben, fantasztikus leírás.
Azonban nem tudtam nem összehasonlítani a Ködszerzet végén megírt nagy csatával, és néha úgy éreztem, hogy Sandersonnál eközött a két esemény között összemosódott a határ, nagyon hasonló volt a "rezgése" a két eseménynek. Féltem is, hogy ugyanaz fog történni az Utolsó Csatában, mint a Ködszerzet végén, de azért jelentősek a különbségek smile
A legvégén tényleg érdekes, hogy vajon hogy cserélt helyet Moridinnel, és hogy miért égett a pipája..
Az, hogy miért hagyják elmenni, szerintem érthető:Randnak el kellett múlnia ahoz, hogy az emberek önállóan kezdhessék el a negyedik kort. Ha marad, akkor hajbókoltak volna neki, meg elvárták volna, hogy helyettük oldjon meg mindent, satöbbi. Bár igencsak keserédes befejezés, de mégiscsak így lehetett az egésznek "vége".
A többi pedig már a fantáziánkra van bízva.
A pipás történetről azt gondolom, hogy Rand egyfajta jutalomként élhet tovább a teremtő kegyéből, mert lezárta a furatot, és így a Teremtő segíti ők, bár nem tud fókuszálni.