Hozzászólás: Terry Pratchett

Nuwiel írta:
cseltelen írta:

Derék munka!
Az Egyes sátáni... hol jelent meg?

A Galaktika 312-es számában: https://moly.hu/konyvek/burger-istvan-s … aktika-312

Ja úgy könnyű. Mi nem szoktunk gazdaságosan megjelentetni dolgokat.
De nem gond, majd megcsináljuk rendesen, könyv alakban is. Persze nem magában... smile

cseltelen írta:

Derék munka!

Köszönjük szépen.  cool

Nuwiel írta:
cseltelen írta:

Derék munka!
Az Egyes sátáni... hol jelent meg?

A Galaktika 312-es számában:

pl. a scibd-n olvasható on-line, viszont újoncként nem tehetek fel linket

https
triplaw
scribd.
com/doc/312016207/GALAKTIKA-312

16-os oldaltól

Vigasz írta:
Nuwiel írta:

A Galaktika 312-es számában:  moly hu/konyvek/burger-istvan-szerk-galaktika-312

Ja úgy könnyű. Mi nem szoktunk gazdaságosan megjelentetni dolgokat.
De nem gond, majd megcsináljuk rendesen, könyv alakban is. Persze nem magában... smile

Jól hangzik. Külön a novellákat? Vagy valami gyűjtői kiadásba pluszként betenni?

Hje Vinko a gyerekének szokta olvasni a Tehenet. De ez csak kákán csomó. smile

macsek2 írta:
cseltelen írta:

Derék munka!

Köszönjük szépen.  cool

Nuwiel írta:

A Galaktika 312-es számában:

pl. a scibd-n olvasható on-line, viszont újoncként nem tehetek fel linket

https
triplaw
scribd.
com/doc/312016207/GALAKTIKA-312

16-os oldaltól

Köszi szépen a linket! Bár nem értem, Terry Pratchett írásainak kiadási jogai akkor nem minden esetben vannak a Delta Visionnél? Vagy ha igen, akkor hogy jelenhetett meg a Galaktikában?

"Ezredkeze, aprórák, aszondok. Mondok nékiek, mondok nékiek!" - Pöcetata

http://halottindian.wordpress.com

Mondjuk úgy, hogy a külföldi jogtulajdonost elfelejtették tájékoztatni a novellák megjelentetéséről, és nem is a mostani fordítókat kérték fel, hanem Sohár Anikót.

cseltelen írta:

Hje Vinko a gyerekének szokta olvasni a Tehenet. De ez csak kákán csomó. smile

Köszönöm, javítottam.

v1.1, kicsit módosított bevezetővel, kép linkekkel, új novellákkal

Olvastam mindet, ami magyarul megjelent. Nekem kivétel nélkül tetszettek. Voltak, amiket elolvastam angolul is. Annyi bajom volt velük, hogy nem egységes a nevek használata, van, ami az új és van ami a régi fordítás szerint tetszik jobban.

No de milyen sorrendben olvassunk? Erre a kérdésre többféle választ találhatunk.
A kronológiai sorrend ebben az esetben nem célravezető, bár van szép ("teknőchasú") rajz ebből is. Létezik pár meglehetősen bonyolult kinézetű (még az is lehet, hogy pontos) ágas-bogas grafikon is. És van ilyen kezdemény magyarul is, (twillight készíti).
A magyar nyelvű, könnyen elérhető ("dobozkás") Korongvilág sorozattérkép 1.5 elavult (hiányos) és grafikailag hagy kívánni valókat maga után. Ráadásul e-könyvolvasón nehezen olvasható. Van a sokkal szebb "plecsnis" angol verzió, ami grafikailag szintén nem tökéletes (ugyanakkora foltra írni azt, hogy Baff! és azt, hogy Fantasztikus Maurícius és az ő tanult rágcsálói nem tűnik átgondolt tervezésnek.)

Ezért aztán elkezdtem egy sima, szöveges olvasási útmutató gyártását. Ez könnyen módosítható, kereshető és jól olvasható könyvolvasón is. Az alap elkészülte után Cibe segített még tovább faragni. (ő is olvasta a magyarra fordított könyveket)

Pár módosítást végrehajtottunk.

A legjelentősebb az, hogy elvetettük az angolban szokásos sorszámozást, ami csak a megjelenési sorrendet tükrözi, helyette egy (a könyvtárakban használatos E.T.O., azaz egyetemes tizedes osztályozásra hasonlító) kétjegyű számot adtunk a műveknek, ahol az első számjegy az alsorozat száma, a második az azon belöli sorrend. (ami többnyire az időrendi sorrendet jelenti) Mivel tíznél több mű nincs egyik alsorozatben sem, és (sajnos) már nem várhatóak újabb művek, ezért a pontozás elhagyható, A mágia színe ilymódon a 10-es számot kapta, A mágia fénye a 11-est, az Egyenjogú rítusok a 20-ast, mert az egy másik alsorozathoz tartozik (és mivel 0-ra végződik, annak a kezdő könyve).

A másik, hogy két gyerekkönyvet kivettünk a sorozatokból, egész egyszerűen azért, mert nem tartoznak oda. Az egyik a Where's My Cow?, ami egy képeskönyv gyerekeknek, Vinkó olvassa a gyerekének (A Baff! és a Télkovács kötetek hivatkoznak rá), a másik pedig a Kakikönyv (The World of Poo)
Hasonló okból a Fantasztikus Maurícius és az ő tanult rágcsálói is kikerült a sorozatból, hiába jó könyv, nagyon gyenge kapcsolata van a Korongvilággal.

A harmadik, hogy az (erőltetett) szaggatott vonalas jelöléseket kidobtuk. Elvileg bármelyik könyvet olvashatjuk bármelyik után, viszont a sorozatokat érdemesebb sorrendben, ezért aztán teljesen érdektelen, hogy a Carpe Jugulum, a Kis istenek, az Időtolvaj, az Éjjeli őrjárat és Az Igazság valaki szerint összefügg.

Feltüntettük az eredeti címet és kiadási évet is.
Azt hiszem már csak az van hátra, hogy az 1.1-es verziót megmutassam. Módosítási javaslatokat, kiegészítéseket, kérdéseket ne tartsatok magatokban  cool

A Korongvilág regények javasolt olvasási sorrendje

** Széltoló alsorozat:
10 - A mágia színe (1992) – The Colour of Magic (1983)
11 - A mágia fénye (1998) – The Light Fantastic (1986)
12 - Bűbájos bajok (1999) – Sourcery (1988)
13 - Faust Erik (2001) – Faust Eric (1990)
14 - (A troll hídja - Troll Bridge (1992))
15 - Érdekes idők (2010) - Interesting Times (1994)
16 - Kallódó kontinens (2011) - The Last Continent (1998)
17 - (Az utolsó hős - The Last Hero (2001))
18 - (Egyes sátáni technikák kiűzése az egyetemről (2017) - A Collegiate Casting-Out of Devilish Devices (2005))
19 - [Unseen Academicals (2009)]

** Boszorkányok alsorozat:
20 - Egyenjogú rítusok (1999) – Equal Rites (1987)
21 - Vészbanyák (2000) – Wyrd Sisters (1988)
22 - Vége a mesének (2003) – Witches Abroad (1991)
23 - Hölgyek és urak (2007) - Lords and Ladies (1992)
24 - Maszkabál (2010) - Maskerade (1995)
25 - (A tenger és a kis halak (1998) - The Sea and Little Fishes (1998))
26 - Carpe Jugulum (2011) - Carpe Jugulum (1998)

** Őrség alsorozat:
30 - Őrség! Őrség! (2001) – Guards! Guards! (1989)
31 - (A kegyetlenség színháza (1993) - Theatre of Cruelty (1993))
32 - Fegyvertársak (2008) – Men at Arms (1993)
33 - Agyaglábak (2010) - Feet of Clay (1996)
34 - Hazafiak (2011) - Jingo (1997)
35 - Az ötödik elefánt (2012) - The Fifth Elephant (1999)
36 - Éjjeli őrjárat (2015) - Night Watch (2002)
37 - Baff! (2015) - Thud! (2005)
38 - ([The Minutes of the Meeting To Form The Proposed Ankh-Morpork Federation of Scouts(2007)])
39 - [Snuff (2011)]

** Halál alsorozat:
40 - Mort, A Halál kisinasa (1998) – Mort (1987)
41 - A Kaszás (2002) – Reaper Man (1991)
42 - Gördülő kövek (2009) - Soul Music (1994)
43 - Vadkanapó (2010) - Hogfather (1996)
44 - Időtolvaj (2012) - Thief of Time (2001)

** Sajogi Stefánia alsorozat:
50 - Csip-csap népek (2014) - The Wee Free Men (2003)
51 - Égből szőtt kalap (2016) - A Hat Full of Sky (2004)
52 - Télkovács (terv:2017) - Wintersmith (2006)
53 - [I shall wear midnight (2010)]
54 - [The Shepherd's Crown (2015)]

** Ősi civilizációk alsorozat:
60 - Piramisok (2000) – Pyramids (1989)
61 - (A halál és ami utána jön (2002) - Death and What Comes Next (2002))
62 - Kisistenek (2004) – Small Gods (1992)

** Ipari forradalom alsorozat:
70 - Mozgó képek (2002) – Moving Pictures (1990)
71 - Az Igazság (2013) - The Truth (2000)
72 - Rettentő regiment (terv:2017) - Monstrous Regiment (2003)
73 - [Going Postal (2004)]
74 - [Making Money (2007)]
75 - [Raising Steam (2015)]

** The science of Discworld (Tudományos ismeretterjesztő)
80 - [The science of Discworld (1999)]
81 - [The science of Discworld II: The Globe (2002)]
82 - [The science of Discworld III: Darwin's Watch (2005)]
82 - [The science of Discworld IV: Judgements Day (2013)]

** Nem igazán korongvilág regény
([Turntables of the Night (1989)])
Fantasztikus Maurícius és az ő tanult rágcsálói (2014) - The Amazing Maurice and his Educated Rodents (2001)

** Kapcsolódó írások
The Josh Kirby Discworld Portfolio (1993) - rajzok
The Discworld Companion (1994) -> The New Discworld Companion (2003) -> Turtle Recall: The Discworld Companion . . . So Far (2012) - enciklopédia szereplőkről, helyszínekről, stb.
The Discworld Portfolio (1996) - rajzok
Nanny Ogg's Cookbook (2002) - receptek a korongvilágról, etikett, virágnyelv
The Art of Discworld (2004) - képek
The Discworld Almanak (2004) - Korongvilág éves almanach
Where's My Cow? (2005) képeskönyv gyerekeknek, Vinkó olvassa az unokájának (A Baff! és a Télkovács kötetek hivatkoznak rá)
The Unseen University Cut Out Book (2006) - 8 papír makett, amik a Láthatatlan Egyetem épületei
The Wit and Wisdom of Discworld (2007) - idézetek
The Folklore of Discworld (2008) - mitoszok és népszokások a Korongvilágon
The World of Poo (2012) - kakikönyv gyerekeknek. A Snuff-ban hivatkoznak rá
The Compleat Ankh-Morpork: City Guide (2012) - Ank-Morpork városismertető
Mrs Bradshaw's Handbook (2014) - A Raising Steam-ban megépült vasút ismertetője
The Discworld Atlas (2015) - térkép
A Blink of the Screen (2012) - Terry Pratchett (talán) összes rövid novellája, nem csak a Korongvilágról. Benne többek között:
The Ankh-Morpork National Anthem (1999) - himnusz smile
Medical Notes (2002) - az ankh-morporki orvosi helyzetről
Thud: A Historical Perspective (2002) - egy népszerű játék „történelme”, amit a trollok és a törpék játszanak egymás ellen
A Few Words from Lord Havelock Vetinari (2002) - egy beszéd szövege abból az alkalomból, hogy Ankh-Morpork testvérvárosa lett egy angol városka
The Ankh-Morpork Football Association Hall of Fame playing cards (2009) - kártyák Korongvilág szereplőkről

(zárójelben: novella)
[kapcsos zárójelben: angol cím, még nincs magyarul kiadva]
Macsek&Cibe  v1.1 2017.08.31

A héten olvastam el az Agyaglábak-at, jobban tetszett, mint a Fegyvertársak, de nem annyira, mint az Őrség! Őrség!. Mi a konszenzus ezen sorozat legjobb részét illetően? Fentebb már valamelyikőtök leszólta a Hazafiak-at, így kicsit tartok tőle...

Daniel írta:

A héten olvastam el az Agyaglábak-at, jobban tetszett, mint a Fegyvertársak, de nem annyira, mint az Őrség! Őrség!. Mi a konszenzus ezen sorozat legjobb részét illetően? Fentebb már valamelyikőtök leszólta a Hazafiak-at, így kicsit tartok tőle...

Igaz, hogy változik ennek az alsorozatnak a stílusa részről részre (a viccesebbről inkább átmegy komolyabb krimiszerűségbe), de ezt leszámítva nekem mindegyik rész tetszett. Persze Vinkó, ahogy nő rajta a felelősség (egyre feljebb jut a ranglétrán) úgy lesz egyre nyűgosebb és az ezzel járó nyűglődést elég fárasztó olvasni, de szerintem ettől még jók a könyvek. Én leginkább az Éjeli őrjárattól tartottam, de a végére még jobban tetszett, mint az őrség, őrség (igaz bírom az időutazásos csavaros történteket).
Összességében szerintem mindegyik könyv megéri a ráfordított időt, annyit biztosan, hogy egyszer elolvasd (ez igaz az összes Terry Pratchett regényre). De hát itt is vannak ízlések és pofonok minden ember más és mindenkinek más tetszik...

Nuwiel írta:

Mondjuk úgy, hogy a külföldi jogtulajdonost elfelejtették tájékoztatni a novellák megjelentetéséről, és nem is a mostani fordítókat kérték fel, hanem Sohár Anikót.

Óóóó...

"Ezredkeze, aprórák, aszondok. Mondok nékiek, mondok nékiek!" - Pöcetata

http://halottindian.wordpress.com

Persze "A Troll hídja" nem tartozik a Széltoló-alsorozatba, mert az csaka Cohen-alsorozatba tartozik.

Ezenkívül van némi időbeliség a regények között, konkrétan emlegetnek kulcseseményeket más regényekből, így NEM mindegy a sorrend a teljes élményhez.

És az "Ipari Forradalom"-sorozat nem áll meg a saját lábán, bocsi.

A Science-könyvek miért is nem részei a Széltoló-sorozatnak?

Az "ősi civilizációk"-ba hogy került oda a Death and what comes next? Az a Halál-alsorozat. A többi pedig szintén a Korong JELENÉBEN játszódik, semmiféle ősiség nincs benne. Ami úgy ősi civre épül, az talán a Hazafiak.

Azért meg kell hagyni, aza táblázat nagyon könnyen áttekinthető.

------------------

https://i.imgur.com/nb9P2Lv.jpg

Pár jellemző amiből időrendet lehet felállítani, azaz miért úgy néz ki az ábra ahogy:
- ha az Őrség szerepel, a rang mindig irányadó. Különösen Carrot megy át számtalan rangon, de Vimes házassága is megéri a jegyzetelést. Így helyezthető el pl. a Mozgó Képek, és a Kegyetlenség Színháza oda ahol vannak.
- nincs olyan hogy "ősi civilizációk" alsorozat, hiszen a könyvek egyike sem játszódik ősi korban, kezdetnek.
A Piramisok esetében nyilván számolni kell a kiadási sorrenddel, de azon kívül van még egy kapaszkodónk Bel Samharoth rendje, akik a Mágia Színében lettek Gyógyultak.
A Kisistenek pedig egy nagyon fontos történelmi esemény a Korongvilágban, ami kihatással van az istenek működésére, és Omnia helyzetére a világban. Értsd: Omnia többé nem egy bezárkózott Észak Korea ahol légvédelmi rakétával (bocs: máglyával) pusztítják a hitetleneket, hanem pamflékkal járnak téríteni.
A Halál és ami Utána Jön egyszerűen a Halál hozzáállása alapján kerülhet elhelyezésre, ennyi.
- adott esetben adott szereplő megjelenése is lehet mérvadó. Például a Revizorok. Ők az Időtolvajban kihalnak. Tehát a Science of Discworld: Darwin's Watch ez előtt kell szerepeljen. És mivel a SoD3 ott szerepel, és benne a Korongvilág már járt a Holdon, így az Utolsó Hős is előbbre kerül (különben nem csak tippelnék benne hogy a Holdon van levegő).
- a legkönnyebb esetek amikor adott írás egy előző írás közvetlen folytatása (Erik, A Mágia Fénye)
- a Troll Híd-ban 2 szereplő van, és ezek egyike sem Rincewind. Ha pedig R-nek nincs köze a történethez, miért sikerül oda kategorizálni?
Csakegy Random Troll és Cohen szerepel a cuccban. Az, hogy Cohen történetének ezen kívül az összes része egyben Rincewind-történet is nem jelenti hogy ne létezne egy külön vezetendő Cohen-alsorozat.

-----------

Kihasználom a scribd.com próbaidőszakát, és belevetem magam Nanny Ogg Szakácskönyvébe.
Egész normálisan megírták hozzá a keretet, nem csak egy "Ankh Morpork térképe" kiegészítőcucc. Mármint nem annyira lélektelen és különálló. Inkább mint a "Hol a tehenem?"

-----------

A "Rincewind alsorozatról":
Bár megvan bennük Rincewind, de mégis inkább jellemezném "Varázslók-alsorozat"-ként.

A Mágia Fénye/Színe kötetekről korábban írtam (előző lap), itt csak azt említeném meg hogy a varázslók szubkultúrája szó szerint vérre menő versengésként létezik bennük, amely korszak a Sourceryben zárul le.
Kb. ott veszi át az irányítást Mustrum Ridcully, és a varázsók el lesznek foglalva azzal hogy ne varázsoljanak. Alkalmanként bújnak csak elő szobájukból/az étkezőasztal mellől megpróbálni legyalulni a következő problémát. Általában sikertelenül, de azért nemvan a maguk haszna. A sourcery ennek megfelelően elég lapos, és az Equal Rights után kissé újrahazsnosítás felmosóléíze is átjárja.
Az Erik/Faustban egy démonidéző-varázslónak sikerül rábukkannia Rincewindre. Lapos kis kötet, és még így is kellett Pratchettnek egy szerzőtárs.
A Moving Pictures-ben sokadszorra küzdjük le a Tömlöc Létsíkok lényeit, legnagyobb erénye hogy Detritust sikerül kimozdítani a stagnálásból. Ez a mozdulat Ankh Morpork koldúsaival pl. sose sikerült.
Az Utolsó Kontinensről már írtam korábban. Fenntartom hogy közepes regény, aminek sokkal jobb fülszöveg kéne/kellett volna.
Az Utolsó Hős az Cohen-regény, semmi köze a Varázslókhoz, azok éppencsak szerepelnek benne mint Vimes a Monstrous Regimentben.

A Varázslók-alsorozat HARMADIK alciklusában a varázslók bezárkóztak, saját dolgkkal foglalkoznak/bezárkóztak saját szakterületükre. Akkor is ha ez a saját külön kis világukat jelenti. Szó szerint. A Roundworldöt. Aminek 5 írása van: a Science of Discworld 1-4, és még az A Few Words from Lord Havelock Vetinari novella.
Ez még folyamatban nálam (l. kép), de egész jók. A 2 rendesen integrálta a korongvilág ésa való világ tudományáról szóló fejezeteket (amik az alsorozatban felváltva követik egymást). A 3 is jó, logikus koncepcióbeli folytatás is, bár ott már a valós tudomány fejezetei kaptak nagyobb hangsúlyt.
Az 1-ről írtam korábban.
A 4-ben a varázslók le fognak bukni úgymond, és a papok Vetinari elé citálják őket, a Roundworld-történések pedig elérik a modern kort. Az 1-ben a középkor, és némilegaz őskor jelent meg, a 2-ben Shakespeare kora, a 3-ban Darwin ideje volt a főszereplő.

A lezárást - ha kell ilyet mondani - az Unseen Academicals és a ...Devilish Devices fogja jelenteni.

--------------

Az Igazság elég gyengus. Egy napilap-szerkesztőség napi rutinjába tekinthetünk bele, szóval egyáltalán nem izgalmas.
Érzésem szerint a kötet proto-verziója a Going Postalnak.
Ha vkinek tetszett, próbálkozhat hozzáa Monstrous Regimenttel, ami egy semmiben bóklászó, minden konfliktust kerülő 7-12 fős katonai osztag semmit nem cisnálásáról "szól", akiknek életében az Igazságban feltűnt Ank Morpork Times riporterei jelentik a legnagyobb élményt. Egy minden vakuvillanásra elhamvadó vámpír fotós tud humorforrás lenni.
Feltűnik még Vimes is, de ő sem menti meg az elhanyagolhatóságtól a regényt. Nem csoda hogy errefelé még nem adták ki. Ehelyett egy Howondalandi barbár kalandot jobban vettem volna, de hát oké, ez van.

-----------

Huh.
Az Éjjeli Őrséget úgy az 50. oldalnál majdnem félredobtam, mert kell a fenének párhuzamos dimenzió. Aztán vhogy csak kimagyarázták.
A fordítás viszont ritka ócska.

----------------

A Tiffany/Stefánia könyvek fordítása tényleg jó. Jobb még Pratchett eredetijénél is, mert lányosabb.

-----------------
-----------------

Könyvek közti kapcsolatok részletesen:

Death and what comes next: összesen 2 szereplő van, egyik a Halál. A Halál elkezd érdeklődést mutatni a végén az emberek iránt, mondhatni, ami afféle jellemvonásnak tudható be. Ezen kívül nincs fogódzó. Így legyegyszerűbb a Mágia Színéhez kapcsolni.

A Mágia Színe/Fénye: gondolom nem kell ecsetelni hogy közvetlen folytatásról van szó.

Piramisok: az egyetlen kifejezett kapcsolat Bel Samharoth (immár gyógyult) kultusza. A kultusz utoljára A Mágia Színeben volt aktív, így az után kell helyezni.

Egyenjogú Rítusok: a Főkönyvtáros már átváltozott emberszabásúvá, és hát Bel Samharoth Kultusza itt is kigyógyult.

Cohen-széria:
Cohen a Barbárral először a Mágia Fényében találkozunk, ahol a) nagyban barbárkodik b) még nincs gyémánt fogsora, ezért beszédhibás. A Troll Bridge-ben a) nem beszédhibás b) "ha ezt megteszi, bármit meg tud tenni". A "bármi megtétele" az Agátai Birodalom elfoglalása. Ez majd az Érdekes Időkben történik meg. Amikor az ottani uralkodást megunja, elindul utolsó kalandjára Az Utolsó Hősben.

Csodálatos Maurice...: Őket A Kaszásban említik, és akkor már eléggé körözik a bandát. Az ...és az ő Tanult Rágcsálóiban az utolsó rajtaütésüket vesézzük ki.

Utoljára twillight szerkesztette (2017.11.05. 20:35:49)

twillight, te aztán jópár gondolatot leírtál a sorrenddel kapcsolatban. smile
Első olvasatra néhánnyal egyetértek (pl. A troll hídja), de van, amit még rágnom kell (A csodálatos Mauricius). Persze mindkettőnk célja az, hogy egy jó "térképet" adjunk a többiek kezébe, köszönöm a javításokat.

macsek2 írta:

twillight, te aztán jópár gondolatot leírtál a sorrenddel kapcsolatban. smile
Első olvasatra néhánnyal egyetértek (pl. A troll hídja), de van, amit még rágnom kell (A csodálatos Mauricius). Persze mindkettőnk célja az, hogy egy jó "térképet" adjunk a többiek kezébe, köszönöm a javításokat.

Az én rendszerem teljesen más, és hú, miután előkapartam és átnéztem az eddigi összes jegyzetem, találtam olyan felosztásokat hogy kettéállt az agyam, szóval alapvetően beállok mögéd a sorrendezésben, azt inkább az érdeklődőknek egészítem ki a saját dolgaimmal.

Hogy értsd miért:
- a jegyzeteimben készült egy "orgyilkosok" alsorozat: Piramisok, Men at Arms, Hoghfather, Night Watch
- szintén egy "istenek"-alsorozat: A Mágia Színe, A Mágia Fénye, Kisistenek, Az Utolsó Hős, Monstrous Regiment

Amit meg sietek közölni valójában, hogy tökre lett kedvenc alsorozatom: Tiffany (ami a boszorkák-alsorozat alsorozata, lol). Legalábbis az első 3 könyv biztosan. Olyanok mint a régi népmesék: teli élettel és halállal. Mindigis kedveltem az ilyen történeteket.
Az 1. kötetben utalás történik az elfekre, az elf királyra, ugyanakkor Esme és Ogg csak ketten vannak, meg Stefi életkora ahogy változik, illetve hogy a 2. kötet biztosan a Carpe Jugulum után jön (utalások: A Raj, vámpírok), én a Lords and Ladies és a Maszkabál közé illesztem az 1. könyvet, már csak a dinamika kedvéért is (meg ugye valamennyire számításba kell venni Lancre 15 éves elmozdítását is, így nem lehet akárhová tolni).
Na mindegy, azt kezdtem mondani hogy az 1. kötetben feltűnik egy Új Tehetség, a 2-ban elismerik, a 3-ban meg itt a Tél, és az Új Tavasz (oké: Nyár). Igen, szerintem Pratchett ezekben az "ifjúsági regényekben" dolgozta fel saját közelgő halálát - komoly fajsúlyt ad a dolgoknak, én meg amúgy elkövettem a hibát hogy "meh, kislányok a célcsoport".

-------------

Átnéztem a jegyzeteim és korrigáltam annak megfelelően a táblázatom. A korábbi változatot fent megtartom a biztonság kedvéért.

https://i.imgur.com/IRXsayH.jpg

----------------

Where's my cow?

Gyors sikerélmény miatt vettem elő. Haláli kis képeskönyv. Az a tipikus 10 oldal vastag kartonpapíron aranyáron, de műfajában szép, eredeti és inspiráló. Hiánypótló darab, műfajújító. És otthon, magam is kedvet kaptam hogy kiötöljem a saját mesémet. Hiszen nem kell nagyon jónak lennie, csak hasznosnak és szórakoztatónak, ráadásul elég pár kis ötlet a mindennapokból, azt is gyerekgügyögés-szinten. Csak múú-boci, meg csip-csibe helyett... De olvass bele és meglátod!
(boci helyett a könyv felétől apucit kell megkeresni, miközben végigmutogatja Ankh-Morpork minden rétegét. A koldúsokat különösen jól szerepelteti, tökéletesen emblematikusak egy ilyen könyvbe.)

-------------------

Na próbálkozzunk.

** Széltoló alsorozat:
**** Vad Varázslók
01 - A mágia színe (1992) – The Colour of Magic (1983)
*02 - A mágia fénye (1998) – The Light Fantastic (1986)
05 - Bűbájos bajok (1999) – Sourcery (1988)
**** Rincewind, ahoy!
[ 10 - Mozgó képek (2002) – Moving Pictures (1990) ]
[ *(01) - A troll hídja - Troll Bridge (1992) ]
09 - Faust Erik (2001) – Faust Eric (1990)
*17 - Érdekes idők (2010) - Interesting Times (1994)
22 - Kallódó kontinens (2011) - The Last Continent (1998)
*28 - Az utolsó hős - The Last Hero (2001)
**** Roundworld
25 - The science of Discworld (1999)
31 - The science of Discworld II: The Globe (2002)
37 - The science of Discworld III: Darwin's Watch (2005)
44 - The science of Discworld IV: Judgements Day (2013)
(05) A Few Words from Lord Havelock Vetinari (2002)
[ Elveszett Próféciák (1999) - Good Omens (1990) ]
**** ???
[ The Ankh-Morpork Football Association Hall of Fame playing cards (2009) - kártyák Korongvilág szereplőkről ]
40 - Unseen Academicals (2009)
(07) - Egyes sátáni technikák kiűzése az egyetemről (2017) - A Collegiate Casting-Out of Devilish Devices (2005)
------------
*: Cohen alsorozat

** Boszorkányok alsorozat:
03 - Egyenjogú rítusok (1999) – Equal Rites (1987)
**** Magrat Beléndek
06 - Vészbanyák (2000) – Wyrd Sisters (1988)
12 - Vége a mesének (2003) – Witches Abroad (1991)
14 - Hölgyek és urak (2007) - Lords and Ladies (1992)
*32 - Csip-csap népek (2014) - The Wee Free Men (2003)
**** Ágnes Nitt
18 - Maszkabál (2010) - Maskerade (1995)
(03) - A tenger és a kis halak (1998) - The Sea and Little Fishes (1998)
23 - Carpe Jugulum (2011) - Carpe Jugulum (1998)
[ Nanny Ogg's Cookbook (2002) ]
**** Sajogi Stefánia
*34 - Égből szőtt kalap (2016) - A Hat Full of Sky (2004)
*38 - Télkovács (terv:2017) - Wintersmith (2006)
*41 - I shall wear midnight (2010)
*45 - The Shepherd's Crown (2015)
------------
*: Sajogi Stefánia alsorozat

** Halál alsorozat:
**** Halál
(04) - A halál és ami utána jön 2002 - Death and What Comes Next (2002)
04 - Mort, A Halál kisinasa (1998) – Mort (1987)
11 - A Kaszás (2002) – Reaper Man (1991)
[ 29 - Fantasztikus Maurícius és az ő tanult rágcsálói (2014) - The Amazing Maurice and his Educated Rodents (2001) ]
16 - Gördülő kövek (2009) - Soul Music (1994)
**** Susan
16 - Gördülő kövek (2009) - Soul Music (1994)
20 - Vadkanapó (2010) - Hogfather (1996)
27 - Időtolvaj (2012) - Thief of Time (2001)

** Moist von Lipwig alsorozat:
35 - Going Postal (2004)
39 - Making Money (2007)
43 - Raising Steam (2015)

** Őrség alsorozat:
**** A Gyökerek (pun intended)
[ The Ankh-Morpork National Anthem (1999) ]
08 - Őrség! Őrség! (2001) – Guards! Guards! (1989)
(02) - A kegyetlenség színháza (1993) - Theatre of Cruelty (1993)
**** Az Őrség
15 - Fegyvertársak (2008) – Men at Arms (1993)
19 - Agyaglábak (2010) - Feet of Clay (1996)
21 - Hazafiak (2011) - Jingo (1997)
**** A Rendőrség
24 - Az ötödik elefánt (2012) - The Fifth Elephant (1999)
[ 26 - Az Igazság (2013) - The Truth (2000) ]
[ 33 - Rettentő regiment (terv:2017) - Monstrous Regiment (2003) ]
30 - Éjjeli őrjárat (2015) - Night Watch (2002)
(06) Thud: A Historical Perspective (2002)
36 - Baff! (2015) - Thud! (2005)
(08) The Minutes of the Meeting To Form The Proposed Ankh-Morpork Federation of Scouts(2007)
[ Where's My Cow? (2005) ]
42 - Snuff (2011)

** Orgyilkosok Céhe alsorozat
07 - Piramisok (2000) – Pyramids (1989)
15 - Fegyvertársak (2008) – Men at Arms (1993)
20 - Vadkanapó (2010) - Hogfather (1996)
30 - Éjjeli őrjárat (2015) - Night Watch (2002)

** Istenek alsorozat
01 - A mágia színe (1992) – The Colour of Magic (1983)
02 - A mágia fénye (1998) – The Light Fantastic (1986)
13 - Kisistenek (2004) – Small Gods (1992)
28 - Az utolsó hős - The Last Hero (2001)
33 - Rettentő regiment (terv:2017) - Monstrous Regiment (2003)

[ XYZ ]: kapcsolódó spinoff
(XYZ): novella
XYZ: a lista korábbi részéhez képest új kötet

MEGJEGYZÉS:
- ez egy Lista Haladóknak, legjobb tudásom szerint rendszerezve. Rendezési elv: alsorozatok, kiadási sorrend, sorozat belső időrendje.
- az alábbi köteteket még nem olvastam, besorolásuk/sorrendjük emiatt változhat:
a) I shall wear midnight
b) the shepherd's crown
c) unseen academicals
d) ...devilish devices
e) judgement day
f) a few words from vetinari
g) thud, a historicalperspective
h) thud
i) federation of scouts
j) snuff
k) making money
l) raising steam
- kiegészítő kiadványokkal amennyiben nem kapcsolódnak nagyon szorosan a törzssorozathoz (albumok, térképek, hasonlók) én nem szeretnék foglalkozni. Ha vki összegyűjti, függelékként felkerülhetnek persze.
- további teendők: a Rincewind alsorozat utolsó szekciójának nevet találni

-----------------

Wintersmith:
Ez a klipp kifejezi miről van szó:
https://youtu.be/VNb3tnWtDno?t=45s

Utoljára twillight szerkesztette (2017.11.18. 20:28:31)

twillight írta:

szóval alapvetően beállok mögéd a sorrendezésben, azt inkább az érdeklődőknek egészítem ki a saját dolgaimmal.

Köszönöm a többi jelenlegi és jövőbeli Pratchett-rajongó nevében is.

Neked friss és alapos Korongvilág rendszer-ismereted van. Kérlek segíts a Troll hídjához hasonlóan elkóborolt kötetek helyét megtalálni. Talán az a legegyszerűbb, ha az
1.1-es verziót alapul véve átszerkeszted amit szerinted kell és a teljes módosított verziót itt kiposztolod. Jó így?